Sykkelen vant – bilen tapte
Sykkel slo både buss og tog i Aftenpostens pendlerkappløp for jobbreisende fra Asker, Nittedal, Lillestrøm og Ski til Oslo i forrige uke. Mens bilen tapte som transportmiddel.

Kriteriene Aftenposten satt for vurdering av de ulike transportmidlene, tok utgangspunkt i reisetid, pris, internett, klima, komfort, stressfaktor og punktlighet. Toget fra Lillestrøm viste seg å være den beste reisen – en reise som tar rundt 10 minutter. Det betyr at mange faktisk kommer seg på fortere på jobb derfra enn folk som bor i byen. Buss og tog kom relativt likt ut.
Framkommelighet viktig – Den uformelle undersøkelsen viser betydningen av satsing på vei og kollektiv for å sikre god framkommelighet for pendlere, sier fagsjef Karin Yrvin i OFV. – Når vi blir flere i og rundt byene, så må det satses på gode innfartsårer og utbygging av kollektivtransport. Det har mye å si for den enkelte i hverdagen og for samfunnets økonomi totalt sett.
Selv om sykkelen vant sammenlagt i Aftenpostenes undersøkelse, er sykkel det transportmiddelet som har færrest brukere. Ifølge avisen – som referer Ruters tall – er det i snitt kun 3,7 prosent av alle arbeidsreisene gjennom hele året i Akershus til Oslo som gjøres på sykkel.
Tags
Relaterte artikler

Aftenposten kjører pendlerkappløp
Mandag starter Aftenpostens pendlerkappløp. Avisen tester fire strekninger med ulike transportmidler - bil, tog, buss og sykkel. Mål: Å finne ut hvilken pendlermåte som er mest komfortabel og effektiv.

Tøffe utfordringer for morgendagens byer
Storbyene Oslo, Bergen, Trondheim og Stavanger har mange felles utfordringer og dilemmaer i arbeidet med å skape morgendagens bysentrum: Trafikk og samferdsel, handel, næringsliv og boligpolitikk står helt sentralt.

Stor interesse for morgendagens byer
«Framtidens byer - hva kan vi vente oss?» Det var tema på OFVs frokostmøte tirsdag. Full sal viste at mange ville høre om byutredningene, et godt byliv og politikeres tanker om morgendagens Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger og Akershus.