Advarer mot nedleggelse av UP
Landets viktigste organisasjoner for veitransport og trafikksikkerhet danner nå felles front mot Justisdepartementets forslag om nedleggelse av UP. OFV er blant deltakerne i oppropet.

– Vi er helt samkjørte om at en nedleggelse av UP vil være kritisk for trafikksikkerheten i Norge. Derfor advarer vi på det sterkeste mot forslaget gjennom et felles opprop, sier Jan Johansen (bildet), direktør i Trygg Trafikk.
– Trafikksikkerhet vil bli nedprioritert
I følge forslaget blir trafikkoppgaver «overført fra UP til politidistriktene, og Politidirektoratet styrker strategisk styring på området som sikrer fortsatt god trafikksikkerhetsinnsats».
– Alle 16 organisasjonene mener derimot at det er all grunn til å frykte at politiets trafikksikkerhetsarbeid vil bli nedprioritert i konkurranse med andre hendelser, sier Johansen.
UP er en garantist for at trafikksikkerhet er en prioritert oppgave i politiet, og at arbeidet skjer på en kunnskapsbasert og systematisk måte. UP har også et tett og godt samarbeid med øvrige nasjonale aktører i trafikksikkerhetsarbeidet.
Politikontroller forebygger ulykker
Ruskjøring, høy fart og manglende kjøredyktighet er de viktigste årsakene til dødsulykker i trafikken. Det er godt dokumentert at politikontroller påvirker trafikantenes atferd i positiv retning og forebygger ulykker.
– Uten UP på veiene vil det mest sannsynlig bli færre politikontroller, mer trafikkfarlig atferd og dermed flere ulykker, sier Johansen
Når ikke nasjonale mål
I Nasjonal transportplan 2018-2029 er det satt et ambisiøst mål om å redusere antallet som omkommer og blir hardt skadd i trafikken til maksimalt 350 drepte i 2029. 791 personer omkom eller ble hardt skadd i vegtrafikken i 2016.
– Vi har en stor jobb å gjøre fremover og trenger UP på laget, understreker Johansen.
Disse organisasjonene stiller seg bak oppropet til Justisdepartementet: Norges Lastebileierforbund, Norges Automobil Forbund (NAF), Norsk Transporteierforbund, Opplysningsrådet for Veitrafikken (OFV), Norsk Motorcykkel Union, MA-rusfri trafikk, Personskadeforbundet, Trafikkskolers Landsforbund (ATL), Norges Bilsportforbund (NBF),Nei til Frontkollisjoner, Autobransjens Leverandørforening (ABL), Kongelig Norsk Automobilklubb (KNA), Norges Bilbransjeforbund, American Car Club of Norway (AMCAR) og Bilimportørenes Landsforening (BIL).
Tags
Relaterte artikler

Unge på bygda kjører de eldste og minst trygge bilene
Unge i de minst sentrale kommunene kjører biler som i snitt er over 16 år gamle – mer enn fire år eldre enn gjennomsnittet for privatbiler. Den alvorlige ulykkesutviklingen i 2026 understreker behovet for en tryggere bilpark. OFV ber derfor Stortinget øke vrakpanten fra 3 000 til 10 000 kroner i behandlingen av statsbudsjettet for 2027.

Ny podcastepisode: Er fylkesveiene de farligste og viktigste veiene vi har?
Norge har rundt 44 600 kilometer fylkesvei, mer enn noen annen veitype. Mange av dem er smale, svingete og i dårlig forfatning, og vedlikeholdsetterslepet anslås til mellom 100 og 150 milliarder kroner. Dårlige veier er farlige veier.

OFV: – Veiprising krever grundig utredning og bred forankring
Skattekommisjonen vil utrede posisjonsbasert veiprising. OFV minner om at det vil kreve en bredere politisk forankring og en tydeliggjøring av hva veiprising skal løse.